SÖZDE EKONOMİSTLER

PAYLAŞ
SÖZDE EKONOMİSTLER
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Kısa bir süre önce Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmüştür. Tabi bu karardan sonra öngörülen döviz kurunun yükselmesi gerçekleşti. Lakin bu yükselme mantık dışı bir şekilde gerçekleşti. Bu yükselmenin ardından muhalefet kanadı olur mu böyle şey dolar arttı ekonomi bitik neden faizleri düşürdünüz gibi kendi ile çelişen açıklamalar geldi. İlk önce faiz oranlarının düşürülmesi nedir ne işe yarar bi bakalım.

 

 

İç faizlerin düşürülmesi Kredi ile dönen sisteme bir can suyu resmen. Ülke bankalarında ki düşük faiz daha çok para akışı ve kredi kullanılarak yapılacak işlerin sayısı artacak, yeni bir çok firma yeni işler kurulmasını kolaylaştıracak. Yani dolar bazlı sistemde daha yerli bir döneme kapı aralayacak diyeyim. Yeni kurulacak yerli işletmeler olsun ve dışarıdan gelen yabancı yatırımcı için düşük faiz potansiyel bir ucuz ve ekonomik olarak daha rahat iş alanı demek. Gelişmiş ülkelerde faiz oranları gayet düşüktür.

Tabi bu kararın ardından her fırsatta yüksek faizleri eleştiren, bunun böyle olmaması kesinlikle düşürülmesi gerek diyen muhalefet kanadı faiz indirimine eleştirel bir şekilde yorum yaptı. Ne diyeyim Allah akıl sağlığı versin inşallah.

 

Dışa bağımlılıkta dolar hareketinin bizi etkilediği tabi ki bir gerçek. Artan fiyatlar tedarik konusunda sorunlar. Bunların bende farkındayım lakin sorarım size değerli okuyucular nereye kadar dolar endeksli bir şekilde yaşayacağız. Ekmeğe gelecek zam ABD başkanın iki dudağı arasında mı olsun , aman biz sesimizi çıkarmayalım dolar çıkar gibi korkakça bir hayat mı sürelim yoksa ekonomi anlamında tam bağımsız Türkiye için zorlu ve sıkıntılı mücadelemize devam mı edelim. 

 

BUNU BİR DÜŞÜNÜN DERİM!!!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Headlines