PAZARCIK İLÇESİNDE SOYA HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ…

PAYLAŞ
PAZARCIK İLÇESİNDE SOYA HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ…
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında Pazarcık İlçesine bağlı Nefsidoğanlı Mahallesinde Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Soya Hasat Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Programa Kaymakam Mustafa Hamit KIYICI, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa BOZKURT, İlçe Garnizon Komutanı Yzb. Mahmut Onur ÇEKLİ, Pazarcık İlçe Emniyet Müdürü Emin ILGIN, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Salih İNAN, Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemal KARASAKAL, Kahramanmaraş Sulama Birliği Başkanı Erol GEYİK, Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Ali ÇİFTEPALA, bölge mahalle muhtarları, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

2021 Yılı Üretim Sezonunda Bakanlığın “Tarımsal Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Pazarcık ilçesinde Soya üretiminin arttırılması hedefi doğrultusunda % 75’i Bakanlık ve % 25’i çiftçiler tarafından karşılanmak üzere 7 çiftçiye toplam 7 ton Arısoy cinsi Soya tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiş olup, 700 da alanda ekiliş sağlanmıştır. Bu alan, 2020 yılında İlçedeki toplam 5 mahallede 692 dekarda yapılan üretim alanına denk gelmektedir. Ayrıca 2021 yılı itibariyle toplam 3.342 da alanda yapılan ekilişle bir önceki yıla göre beş katlık bir artışın olduğunu görmek, Pazarcık ilçesinde Soya ekilişinin her geçen yıl artacağının ve bu sayede ilçede alternatif yeni bir tarım ürünü olacağının işaretlerini vermektedir.

 

">

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir