• DOLAR
  %1,78
 • EURO
  %1,02
 • ALTIN
  %0,78
 • BIST
  %1,20
Milli Mücadele Ruhu Anısına Kahramanlık Ateşi Sergisine yoğun ilgi

Milli Mücadele Ruhu Anısına Kahramanlık Ateşi Sergisine yoğun ilgi

-Kahramanmaraş (SHA) – Kahramanmaraş il Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıldönümü ve kurtuluş etkinlikleri kapsamında “Milli Mücadele Ruhu Anısına Kahramanlık Ateşi” temalı serginin açılışı yapıldı. Kahramanmaraş protokol ve bürokrasisinin yoğun ilgi gösterdiği sergi, 15 Mart’a kadar ziyaretçilerini kabul edecek.
Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde açılışı yapılan sergide Milli Mücadele Kahramanı Sütçü İmam ve Şehit Evliya’nın kurtuluşta kullanmış olduğu silah ve mühimmat ile milli mücadele döneminde kullanılan Maraş Sancağı sergilendi. Sergiye, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Kahramanmaraş il Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve Kahramanmaraş Müze Müdürü Safinaz Acıpayam ile davetliler katıldı.


Balcıoğlu: Kahramanlık Ruhunu Yaşatmamız Gerekiyor!
Serginin milli ruhu yaşatma adına önemli bir organizasyon olduğunu ifade eden Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun üzerinden 102 yıl geçti. Kurtuluş ruhu unutulmasın istiyoruz. Müze Müdürlüğümüz de bu konuyla ilgili gayet güzel bir sergi hazırlamış. Bu ruhu yaşatmak, bu ruhu hatırlatmak, özellikle yeni nesli bu ruhtan haberdar etmek; ama eski neslin de o günleri hatırlaması ve yeni nesle aktarmasını istemişler. Bu anlamda gayet güzel bir sergiydi. Bu serginin 1 aydan fazla açık kalacağını ve bu dönemde de birkaç tane arka arkaya yeni sergiler olacağını söylediler. Bu ruhu yaşatmamız gerekiyor. Bazı şeyler topla, tüfekle olmuyor, gönülle oluyor. Bu gönül de bizim insanımızda fazlasıyla var. Bu gönle dokunmak lazım. Bu gönlü harekete geçirmek lazım. Bu gönlü heyecanlı tutmamız lazım. Bu nedenle çok önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi.
Okumuş: Kahramanmlık ruhunu gelecek kuşaklara aktarmalıyız!
Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunda gösterilen milli ruhun gelecek kuşaklara aktarılması açısından Milli Mücadele Ruhu Anısına Kahramanlık Ateşi Sergisinin önemine vurgu yapan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, organizasyonu yapan kurumlara teşekkür etti. Okumuş, şöyle konuştu: “Kahramanmaraş müzesinde bugün Kahramanmaraş’ın kurtuluşuyla ilgili güzel bir etkinliğe imza atıldığını düşünüyorum. Bu vesileyle İl Kültür Turizm Müdürümüz Seydihan Küçükdağlı ve Müze Müdürümüz Safinaz Acıpayam’a teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık. Kurtuluşumuzun üzerinden 102 yıl geçti. Anma ve kutlama programları başladı. Çetelerimiz, mahallelerimizde gezmeye başladılar. Bizlere düşen, 102 yıl önceki ruhu, gelecek nesillere taşımak. Bugünkü, Sütçü İmam sergisi de bunlardan bir tanesi. Bizler de Türkoğlu ilçemizdeki gençlerimizi ve çocuklarımızı önümüzdeki günlerde hem sergimizi hem de müzemizi ziyaretlerini sağlamak ve o ruhu çocuklarımıza yaşatmak istiyoruz.”
(SON-

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?