HERKES EKONOMİST

PAYLAŞ
HERKES EKONOMİST
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Şimdi herkesin malumu ki dünyada pandemi yüzünden küresel bir kriz söz konusu. Bu kriz öyle veya böyle herkesi etkiliyor. Yaşanan tedarik sorunları hem gıda hem enerji hemde yakıt fiyatlarını arttırmış durumda. Bu sorunların temel nedeni ticaret yollarının pahalı oluşu ham madde sıkıntısı ve. bir çok neden gösterilebilir. Tüm dünya vatandaşları bu zamlardan şikayetçi ve tabi ki haklılar. Bu sorunun mutlak suretle çözüme kavuşturulması gerekiyor yoksa global çapta sorunlar ciddi boyutlara gelebilir. Ben ekonomist değilim o yüzden ne olur nasıl olur bunu bilenlere bırakmak gerekiyor. 

 

Tüm bu sorunların içinde gördük ki bizim ülkemizde bir çok ekonomist varmış. Tek ekonomik bilgisi ise dolar arttı o yüzden ekonomi kötü. Ya kardeşim ekonomi ile ilgili okullar var insanlar yıllarca dirsek çürüyor sen kalkmış vay dolar arttı ekonomi kötü. Bu sözleri söyleyenlerin dolar niye artar dolar-tl kuru nedir merkez bankası faizi düşünce ne olur yükseltince ne olur ekonomi ve ülke borsası döviz endeksli olursa ne olur gibi soruların hiçbirine cevap veremeyecek kişiler bu arada. Ne diyim Allah akıl sağlığı versin.

 

Yaşanan bu sorunlar ile mücadelede devlet elinden geldiğince bunu halka yansıtmamaya çalışıyor bunu görmek gerekiyor. Avrupa da doğal gaza en az %200 zam geldi elektrik keza aynı şekilde ama bizde zam %50 yi bile görmedi bunu inkar etmemek gerekir. Otomotiv konusunda vergi indirimine gidildi mesela. 

 

Evet zamlar vatandaşa sorun getirdi bunda hem fikirim,  insanlar zor durumda bunuda anlıyorum ama ekonomik değerlendirme yaparken manipülasyon amaçlı piyasada kol gezenlere ve bunlara çanak tutan siyasilere inanmayın yoksa her türlü çok zararlı çıkarız. Siyasi istikrarı bozmaya çalışanlara geçit vermeyecez inşallah…

">

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir