• DOLAR
  %-0,32
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %1,08
 • BIST
  %-0,05
AIPH DENETLEME KURULU’NDAN EXPO 2023’EİNCELEME ZİYARETİ

AIPH DENETLEME KURULU’NDAN EXPO 2023’EİNCELEME ZİYARETİ

 

 

 

‘Kahramanmaraş’ın, Türkiye’nin ve dünyanıngörüp

görebileceği en güzel EXPO’yu beraber yapalım’

 

 

Dünya EXPO’larının en üst denetim organı olan Uluslararası Bahçe Bitki Üreticileri Birliği (AIPH)’nin Başkanı BernandOosterom ve Genel Sekreteri Tim Briercliffe ile Yönetim Kurulu üyeleri Kahramanmaraş’ı ziyaret ederek, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’ten EXPO 2023’ün ilerleyişine dair bilgi aldı. Toplantı sonrası açıklama yapan AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe, “Bu hikâyede biz sizin her zaman destekçiniz ve paydaşınız olmaya devam edeceğiz, Kahramanmaraş’ta olmaktan da mutluyuz. Kahramanmaraş’ın, Türkiye’nin ve dünyanın görüp görebileceği en güzel EXPO’yu beraber yapalım” dedi.

 

 

 

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in büyük başarısıyla Kahramanmaraş’a kazandırılan EXPO 2023, Dünya EXPO’larının en üst denetim organı olan Uluslararası Bahçe Bitki Üreticileri Birliği (AIPH)’nin denetiminden geçti. Periyodik denetim için Kahramanmaraş’a gelen Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı BernandOosterom, AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ilk olarak Başkan Hanefi Mahçiçek’i ziyaret ederek, EXPO haritası üzerinden proje alanındaki ilerleyişe dair bilgi aldı. Başkan Mahçiçek sonrasında ise AIPH Denetleme Kurulu üyelerine EXPO 2023 Proje alanını gezdirdi. EXPO 2023 alanında incelemelerde bulunan AIPH Denetleme Kurulu üyelerine, Başkan Hanefi Mahçiçek’inbaşkanlık ettiği sunumda, proje, inşaat ve ülke katılımları ile ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.

 

“Bütün projelerimizi vaktinde tamamlayıp, EXPO 2023’ü hep birlikte açacağız”

Toplantıda AIPH Denetleme Kurulu’na EXPO 2023 Proje alanının son durumuna ilişkin bilgiler veren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, sözlerine verdikleri destekten dolayı AIPH Denetleme Kurulu’na teşekkür ederek başladı. Bir takım ekonomik sorunlar olsa da inanan bir ekibi sahip olduklarını ve büyük bir heyecan ile EXPO 2023 hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatan Başkan Mahçiçek, “Kahramanmaraş’ımıza ve EXPO 2023’ün gerçekleştirileceği bu topraklara hoş geldiniz. EXPO Projemize verdiğiniz desteğin yanı sıra EXPO’yu daha ileri noktalara taşımak için bizlerle birlikte çalışmaya verdiğiniz değerden dolayı teşekkür ediyorum. İki günden bu yana hem haritalar üzerinde hem de alanda, EXPO’nun geneli ve içindeki birimleriyle ilgili değerlendirmeler yaptık. Uluslararası ve ülkemizdeki ekonomik koşullar dolayısıyla projede ufak tefek zamana dayalı eksikliklerimiz olsa da, bu eksiklikleri tamamlamak için bütün gücümüzle gayret edeceğiz. Bu sorunları somutlaştıracak olursam;pandemi ve pandeminin getirdiği ekonomik krizin yanı sıra Rusya ve Ukrayna arasındaki çok üzüldüğümüz savaştan dolayı bir takım sıkıntılar yaşadık ama bunları süratle çözeceğiz. EXPO 2023’ü vaktinde tamamlayabilmek için kendilerinin de bize yol gösterici tavsiyeleriyle daha süratli mesafe alacağımıza inanıyorum. Projemizin hem Kahramanmaraş’a hem de Türkiye’ye çok değerli katkılar sağlayacağımıza inanıyorum. Artı olarak Kahramanmaraş’ımızın marka değerini de çok daha iyi noktalara çıkartacağına da inanıyorum. Özellikle ana temamız olan ‘Doğa dostu kent ve duyarlılık’ mottosu şehrimizin tanıtım ve turizmine çok büyük katkı sağlayacaktır. Projemizi vaktinde bitirmek için gayret edeceğiz, bundan emin olsunlar. İnanmış bir ekibimiz ve takımımız var. Büyükelçimizle birlikte bir taraftan uluslararası ilişkileri bir taraftan da ülke düzeyindeki işlemleri süratle bitireceğiz. İnşallah bir ay içerisinde tüm ihalelerimizi tamamlayacağız. Karşılıklı iş birliği içerisinde bütün projelerimizi vaktinde tamamlayıp, EXPO 2023’ü hep birlikte açacağız. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

“EXPO’ya ev sahipliği yapabilmeniz için el birliğiyle çalışmamız gerekiyor”

Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı BernandOosterom ise EXPO 2023’in sıkı bir iş birliği içerisine girilmesi gerektiğini belirterek, “Öncelikle EXPO 2023 alan gezisi ve Kahramanmaraş gezisi için çok teşekkür ediyorum. Proje alanımızdaki bitirmemiz gereken noktalarda son tarihlerimiz olacak, bunları size bildireceğiz. 2023 yılında EXPO’ya ev sahipliği yapabilmeniz için el birliğiyle çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

“İnanılmaz ve heyecanlandırıcı bir EXPO açılışı için Kahramanmaraş’ta olmak istiyoruz”

Başkan Oosterom’un ardından söz alanAIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe ise toplantılar sonucunda aldıkları ortak kararı açıkladı. EXPO’ların düzenlendikleri şehirlere büyük katkılar sağladığını belirten Tim Briercliffe, “Öncelikle delegasyonumuza gösterdiğiniz misafirperverlik için çok teşekkür ediyorum. Burada bulunmamızın ve çabalarımızın tüm amacı sizinle beraber EXPO 2023’ün çok başarılı bir EXPO olmasını sağlamaktır. Senelerdir süregelen tecrübelerimiz bize şunu gösterdi ki, EXPO’lar düzenlendikleri şehrin ruhuna ve yapısına çok büyük katkılar sağlıyor. İnanılmaz ve heyecanlandırıcı bir EXPO açılışı için Kahramanmaraş’ta olmak istiyoruz. EXPO 2023’ün ilerleyişi konusunda daha fazla iş birliği içerisinde olmalıyız. Birkaç yıl önceki ziyaretimizde EXPO alanındaki ilerlemenin çok hızlı olduğunu görmüştük ve bundan heyecanlanmıştık. O gördüğümüz pozitif düşüncelerin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

“En güzel EXPO’yu beraber yapalım”

Dünyada yaşanan ekonomik krizin projeleri olumsuz etkilediğini gördüklerine vurgu yapan Tim Briercliffe, sözlerine şu şekilde devam etti, “Şunu da anlıyoruz ki şehir, ülke ve tüm dünya pandemiyle savaşıyor. Aynı zamanda dünyadaki diğer savaşlar ve ekonomik etkilerin elbette olumsuz etkileri olacaktır. Fakat tabi inanıyoruz ki bir sene sonra EXPO’yu güzel bir şekilde açmak için zamanımız var. Eğer bu projede birlikte olacaksak tam işbirliği ve destek içerisinde hareket etmeye ihtiyacımız var. EXPO 2023 proje alanında gördüğümüz şeyler bizi umutlandırdı. Çok iyi kalitede ağaçlar belirlenmiş ve dikilmişti. Bu bitkiler için kaliteli toprakları EXPO alanına getirmeniz ve uygulamanız ayrıca pozitif bir nokta. Daha önceki danışmanlarımızın tavsiyeleri noktasında yaptıklarınızı görmek bizi çok mutlu etti. İncelemelerimiz sonucunda hazırladığımız raporlar doğrultusunda 2023 yılı Mart ayındaki AIPH Genel Kurulu’nu Kahramanmaraş’ta yapılıp yapılmayacağını da değerlendireceğiz. Biz AIPH olarak hafif baskıyı yapıyoruz ama amacımız kesinlikle kötü değil, EXPO 2023’ün başarılı olması içindir. Bu başarıda sizin bir paydaşınız olmak istiyoruz. EXPO açılmadan önceki bir yıl çok önemlidir ve hızlanmanın da tam zamanıdır. Bu hikâyede biz sizin her zaman destekçiniz ve paydaşınız olmaya devam edeceğiz, Kahramanmaraş’ta olmaktan da mutluyuz. Kahramanmaraş’ın, Türkiye’nin ve dünyanın görüp görebileceği en güzel EXPO’yu beraber yapalım”.

Toplantıya,AIPH Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, EXPO 2023 Uluslararası Temsilcisi Erdoğan Kök, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünsal ile ilgililer katıldı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Başkan Mahçiçek; En büyük hedefimiz ‘genç’ dostu belediye olmak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlaması, benimsemesi ve sorumluluk üstlenmesi, geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Onikişubat Belediyesi olarak gençlerimize yönelik çalışmalara ağırlık veriyor, belediyemizin genç dostu olmasını hedefliyoruz” dedi.  Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle mesaj yayımladı. Mesajında gençlerin önemine dikkat çeken Başkan Mahçiçek, Onikişubat Belediyesi olarak gençliğe yönelik çalışmalara önem verdiklerini anlattı. Başkan Mahçiçek mesajında şu ifadeleri kullandı; “19 Mayıs, 103 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadelemizi fiili olarak başlattığı tarihimizin en anlamlı günlerinden bir tanesidir. Bir başka ifadeyle 19 Mayıs, işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günüdür. Yani 19 Mayıs, bu milletin yeniden dirilişi, özgürlüğe ve bağımsızlığa doğru atılan ilk adımdır. 19 Mayıs’ın bir diğer anlamı ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk gençliğine armağan etmesidir. Türk gençliğimiz, özgürlüğümüzün, egemenliğimizin ve cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır. 103 yıl önce Samsun’da yakılan meşaleyi, 102 yıl önce de Kahramanmaraşlı gençlerimiz aynı kararlılık ve gururla taşımıştır. İstiklal ve istikbal için verilen mücadelenin başkenti Kahramanmaraş’ımızdan belirtmek isterim, gençlerimiz, 103 yıl önceki ruhu, 15 Temmuz’da da göstermiş, şuan da göstermeye hazırdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerlemesinin, gelişmesinin ve büyümesinin en büyük güvencesisiniz. Milli değerlerine bağlı, evrensel değerlerle barışık olarak ve geleceğe güvenle bakarak yetişmeniz, 19 Mayıs ruhunu anlamanız, benimsemeniz ve sorumluluğunu üstlenmeniz, geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır.  “Onikişubat Belediyesi olarak ‘genç dostu belediye’ hedefiyle çalışıyoruz” Bu anlamda Onikişubat Belediyesi olarak gençlerimize yönelik çalışmalara ağırlık veriyor, belediyemizin genç dostu olmasını hedefliyoruz. Bizler, sizlere daha aydınlık, umutlu ve barış dolu bir gelecek için çalışırken, sizden beklentimiz, kahraman ecdadımızdan emanet aldığımız vatan ve bayrak sevgisine, özgürlük aşkına sahip çıkmanız, bu yüce değerleri sonraki nesillere aktarmanızdır. Bu vesileyle gençlik çalışmalarımız hakkında bilgi verecek olursak, Sosyal Etkinlik Merkezlerimizde açtığımız ücretsiz üniversite hazırlık kurslarımız, Bilgi Kültür Evlerimizde oluşturduğumuz ders çalışma ortamlarımız, yüzme havuzlarımız ve spor tesislerimiz her zaman gençliğimizin hizmetindedir. Gençlerimizin eğitim alanında bir eksiklikleri kalmasın diye, kırsal mahallelerimize 7 ortaokul ve liseyi yurtlarıyla beraber yaparak ilçemize kazandırdık. Biliyoruz ki yarınımız, bugünün gençlerinin elindedir ve onların eğitimleri, donanımları için elimizden geleni yapıyoruz. Siz gençlerimizin de üstlendiğiniz büyük sorumluluğun bilinciyle çok çalışacağınıza, Cumhuriyetimize kararlılıkla sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum” dedi.  “Tüm gençlerimizi Gençlik Festivalimize bekliyoruz” Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ayrıca gençlerin sosyal anlamda da yanında olduklarını belirterek, ünlü sanatçı Eypio konseri, Hamidiye-Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin DOKMER Ateşi Dans Topluluğu’nun gösterisi, EXPO-Açık Sahne Sanat Akademisi’nin korosu ile Kahramanmaraş’ın yerel sanatçılarının katılacağı Gençlik Festivali’ne gençleri davet etti. Başkan Mahçiçek, gençlerin ve aziz Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın bütün kahramanlarını saygıyla andı

Başkan Mahçiçek; En büyük hedefimiz ‘genç’ dostu belediye olmak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlaması, benimsemesi ve sorumluluk üstlenmesi, geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Onikişubat Belediyesi olarak gençlerimize yönelik çalışmalara ağırlık veriyor, belediyemizin genç dostu olmasını hedefliyoruz” dedi. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle mesaj yayımladı. Mesajında gençlerin önemine dikkat çeken Başkan Mahçiçek, Onikişubat Belediyesi olarak gençliğe yönelik çalışmalara önem verdiklerini anlattı. Başkan Mahçiçek mesajında şu ifadeleri kullandı; “19 Mayıs, 103 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadelemizi fiili olarak başlattığı tarihimizin en anlamlı günlerinden bir tanesidir. Bir başka ifadeyle 19 Mayıs, işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günüdür. Yani 19 Mayıs, bu milletin yeniden dirilişi, özgürlüğe ve bağımsızlığa doğru atılan ilk adımdır. 19 Mayıs’ın bir diğer anlamı ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk gençliğine armağan etmesidir. Türk gençliğimiz, özgürlüğümüzün, egemenliğimizin ve cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır. 103 yıl önce Samsun’da yakılan meşaleyi, 102 yıl önce de Kahramanmaraşlı gençlerimiz aynı kararlılık ve gururla taşımıştır. İstiklal ve istikbal için verilen mücadelenin başkenti Kahramanmaraş’ımızdan belirtmek isterim, gençlerimiz, 103 yıl önceki ruhu, 15 Temmuz’da da göstermiş, şuan da göstermeye hazırdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerlemesinin, gelişmesinin ve büyümesinin en büyük güvencesisiniz. Milli değerlerine bağlı, evrensel değerlerle barışık olarak ve geleceğe güvenle bakarak yetişmeniz, 19 Mayıs ruhunu anlamanız, benimsemeniz ve sorumluluğunu üstlenmeniz, geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır. “Onikişubat Belediyesi olarak ‘genç dostu belediye’ hedefiyle çalışıyoruz” Bu anlamda Onikişubat Belediyesi olarak gençlerimize yönelik çalışmalara ağırlık veriyor, belediyemizin genç dostu olmasını hedefliyoruz. Bizler, sizlere daha aydınlık, umutlu ve barış dolu bir gelecek için çalışırken, sizden beklentimiz, kahraman ecdadımızdan emanet aldığımız vatan ve bayrak sevgisine, özgürlük aşkına sahip çıkmanız, bu yüce değerleri sonraki nesillere aktarmanızdır. Bu vesileyle gençlik çalışmalarımız hakkında bilgi verecek olursak, Sosyal Etkinlik Merkezlerimizde açtığımız ücretsiz üniversite hazırlık kurslarımız, Bilgi Kültür Evlerimizde oluşturduğumuz ders çalışma ortamlarımız, yüzme havuzlarımız ve spor tesislerimiz her zaman gençliğimizin hizmetindedir. Gençlerimizin eğitim alanında bir eksiklikleri kalmasın diye, kırsal mahallelerimize 7 ortaokul ve liseyi yurtlarıyla beraber yaparak ilçemize kazandırdık. Biliyoruz ki yarınımız, bugünün gençlerinin elindedir ve onların eğitimleri, donanımları için elimizden geleni yapıyoruz. Siz gençlerimizin de üstlendiğiniz büyük sorumluluğun bilinciyle çok çalışacağınıza, Cumhuriyetimize kararlılıkla sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum” dedi. “Tüm gençlerimizi Gençlik Festivalimize bekliyoruz” Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ayrıca gençlerin sosyal anlamda da yanında olduklarını belirterek, ünlü sanatçı Eypio konseri, Hamidiye-Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin DOKMER Ateşi Dans Topluluğu’nun gösterisi, EXPO-Açık Sahne Sanat Akademisi’nin korosu ile Kahramanmaraş’ın yerel sanatçılarının katılacağı Gençlik Festivali’ne gençleri davet etti. Başkan Mahçiçek, gençlerin ve aziz Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın bütün kahramanlarını saygıyla andı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1